Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezaměstnanost a dluhová krize přibarvuje hospodářskou recesi

Vzhledem k oslabování dolaru pro Ameriku narůstá navíc i krize měnová, kterou ovšem pocítí celý globální monetární systém. Angel Gurria, gen. sekretář OECD v této souvislosti varuje, že propad zaměstnanosti nahradí krizi úvěrovou. Je to celkem pravda, ovšem credit lunch není ještě zcela věcí minulosti (Le Monde 17. Září). Údaje o nezaměstnanosti za červenec tr. a předpověď hovoří o nevídaném růstu: Německo by mělo mít koncem roku 2010 11,8% osob bez práce, Francie 11,3%, Itálie 10,5% atd. Nemělo by být žádných pochyb o tom, že zhoršení u západních sousedů se projeví i v Česku. Také z tohoto hlediska se zdá být rozumné, že ČSSD vyvolala odložení parlamentních voleb na příští rok. OECD předpokládá, že i zmírňující se krize zničí 25 milionů pracovních míst na jejím teritoriu. Bude to nové poválečné maximum. Od konce roku 2007 zaniklo do července 2009 kolem 15 milionů pracovních příležitostí. Tento proces bude hýbat s politickou situací, ne údaje o pohybu HDP, tento ukazatel je navíc nyní vážně zpochybněn díky iniciativě J. Stiglitze a jeho týmu, čemuž dává velkou podporu Sarkozy. Není to náhoda, neboť ukazatel kvality života bude určitě podle znalců ve Francii určitě vyšší také díky přírodě, venkovu, architektuře apod., než např. v některých jiných západních státech.

  Největším rizikem u vysokého nárůstu počtu lidí bez práce je to, že bude spojen se změnou struktury. Nejhorší situace je ve Španělsku, Irsku a v Americe. Výhled trhu práce by byl ještě horší, kdyby vlády neprosadily expanzivní měnovou a fiskální politiku. Jenomže v tom je zakopaný pes. Současná monetární politika států připravuje půdu pro Velkou inflaci, a fiskální strategie klestí cestu Velké dluhové krizi. S tím se bude muset něco radikálního dříve, nebo později dělat a jsme u začarovaného kruhu. Tyto protiúdery proti dluhovému maléru a inflace vytvoří možná podmínky pro novou recesi, s případným mezičasem v podobě stagflace. A tak jsme u toho, co zdůrazňuje nejen N. Roubini, ale i bezejmenní redaktoři v The Economist. Podívejme se nyní podrobněji na dluhovou spirálu. Ken Rogoff varuje, že zřejmě směřuje k vážné dluhové krizi. Vlády celého světa rozprostřely pod velkou částí finanční soustavy gigantickou záchrannou síť. Současně velmi schodkovými rozpočty, hospodářství podpořily, přispěchaly centrální banky, včetně ČNB se snížením úrokové míry téměř k nule. Pavel Řežábek se už nechal slyšet, že ta naše je příliš dole. Uvidíme. Může být konečnou odpovědí všeobecná trvalá vládní štědrost? Žádná kapsa není bezedná. Současná politika není trvale udržitelná. Neexistuje ovšem teorie, jež by dokázala stanovit správně přijatelnou míru veřejného dluhu. ECB 30. září znovu nabídla bankám neomezené úvěry s jednoletou splatností za svou hlavní úrokovou sazbu na úrovni 1%. Jak dlouho to může dělat? 

Historické zkušenosti ukazují, že i předlužené hospodářství může přežívat a dokonce být druhou největší světovou ekonomikou, tj. být Japonskem. Občas je slyšet ujišťování i u nás, že vlády nevyhlašují platební neschopnost. Ve skutečnosti se to děje, a to i nepřímo, tj. prostřednictvím inflace. Spojené státy v 70. letech rozpustily velkou část svého dluhu v inflaci. I tak lze stahovat dolary, které nyní cpou do domácí i světové ekonomiky. Největší bolení hlavy nyní vyvolává velká závislost Ameriky na zahraničních půjčkách, zejména z Číny, Japonska, ze zemí, exportérů komodit, jako je nafta. Asiaté už z toho mají bacha, aby se jejich hromadění amerických dluhů nerozplynulo v inflaci. Jsou státy, které mají stabilní veřejné finance, patří k nim Norsko, kde právě levice vyhrála volby, ovšem díky ropě a plynu. Británie se bude řadu let potýkat s  rozpočtovým schodkem a s rostoucím dluhovým břemenem. Brown právě naznačil, že začne snižovat výdaje, což nepochybně postihne i sociální oblast. Podíl veřejného dluhu na HDP v USA se má do roku 2018 zdvojnásobit. IHTribune 16. září: "Brussels fears budget deficits will be worse than forecast". Předpověď pro eurozonu v roce 2010: 84% HDP v roce 2015 by mělo jít už o 105%, "if no action is taken". Je to varování Komise EU, která předpovídá ve 3. čtvrtletí růst HDP 0,2%, tedy stagnaci. V dalším čtvrtletí ještě méně: 0,1%. Je jasné, že v případě velkých a dlouhodobých deficitů hrozí ztráta důvěry ve schopnost vlády zastavit růst zadlužení. Pokud trh s dluhopisy pojme podezření, že by ta, či ona vláda, nebyla schopna dostát svých závazků, nebo že by vsadila na inflaci, úrokové míry vyletí nahoru a zastaví zotavování ekonomiky.  

V tisku se objevují rady, jak má vypadat dobrá a stabilní fiskální politika. NERV se pokusil ji načrtnout pro Česko a členové nezapřeli, že se chtějí vetřít do přízně oligarchii. Prý všichni musíme nést na svých bedrech bolestivá řešení. Takže prodavačka, nebo důchodce, který žije "z ruky do huby" se má podílet stejně jako milionáři. Pokud by šlo o zvýšení DPH, pak ti chudí platili více, protože kromě jídla a bydlení na víc nemají. Britští konzervativci chtějí zřídit Úřad pro rozpočtovou odpovědnost, který by na vládu dohlížel a v případě nedodržování pravidel ji praštil přes prsty. Podobné úvahy se vedou i v Americe. Chtějí tím posílit mezinárodní postavení dolaru a udržet zájem asijských centrálních bank o americké vládní dluhopisy. Zvýšení ceny zlata, ke kterému došlo nedávno, a to nad $1.000 za unci, odráží jak strach o dolar, tak obavy z možných dopadů rostoucího veřejného dluhu na inflaci. Veřejný dluh u nás není neudržitelný, může ještě růst.    

Autor: Petr Petržílek | čtvrtek 29.10.2009 11:40 | karma článku: 8,97 | přečteno: 2144x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik