Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Petr Petržílek

Ústup globalizace?

Současná krize spočívá ve finančním propadu bank a domácností v důsledku zhroucení úvěrového a realitního trhu. V minulosti většina recesí následovala po rostoucích inflačních tlacích a po takto vyvolané politice drahých peněz. Domácnosti v Americe ztratily přes 20% čisté hodnoty za pouhých 20 měsíců od poloviny 2007 po začátek roku 2009. 1/3 tohoto poklesu se týkala hodnoty obydlí, cca 2/3 finančních aktiv. Dluhy domácností dosáhly 150% jejich příjmů. Pokud jde o finanční sektor, MMF odhadl, že globální finanční instituce budou mít ztráty přibližující se $3 bilionů. Tyto ztráty redukují základní kapitál bank a jejich úvěrovou kapacitu. Úvěrové objemy USA do září tr. klesaly a úrovně půjček, nezbytných k podpoře oživení se teprve musí dosáhnout.

18.11.2009 v 15:12 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 2001 | Diskuse

Petr Petržílek

Nezaměstnanost a dluhová krize přibarvuje hospodářskou recesi

Vzhledem k oslabování dolaru pro Ameriku narůstá navíc i krize měnová, kterou ovšem pocítí celý globální monetární systém. Angel Gurria, gen. sekretář OECD v této souvislosti varuje, že propad zaměstnanosti nahradí krizi úvěrovou. Je to celkem pravda, ovšem credit lunch není ještě zcela věcí minulosti (Le Monde 17. Září). Údaje o nezaměstnanosti za červenec tr. a předpověď hovoří o nevídaném růstu: Německo by mělo mít koncem roku 2010 11,8% osob bez práce, Francie 11,3%, Itálie 10,5% atd. Nemělo by být žádných pochyb o tom, že zhoršení u západních sousedů se projeví i v Česku. Také z tohoto hlediska se zdá být rozumné, že ČSSD vyvolala odložení parlamentních voleb na příští rok. OECD předpokládá, že i zmírňující se krize zničí 25 milionů pracovních míst na jejím teritoriu. Bude to nové poválečné maximum. Od konce roku 2007 zaniklo do července 2009 kolem 15 milionů pracovních příležitostí. Tento proces bude hýbat s politickou situací, ne údaje o pohybu HDP, tento ukazatel je navíc nyní vážně zpochybněn díky iniciativě J. Stiglitze a jeho týmu, čemuž dává velkou podporu Sarkozy. Není to náhoda, neboť ukazatel kvality života bude určitě podle znalců ve Francii určitě vyšší také díky přírodě, venkovu, architektuře apod., než např. v některých jiných západních státech.

29.10.2009 v 11:40 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 2144 | Diskuse

Petr Petržílek

Rodí se globální vláda?

24. září začal summit G20, kterému předcházelo VS-OSN, kde Obama představil světu nové pozoruhodné pojetí role Ameriky ve světě; předsedal též RB-OSN, na které předložil návrh rezoluce, která vycházela z idejí, které přednesl ve svém projevu v Praze a jež byla schválena. Zúčastnil se rovněž konference o životním prostředí, kterou zorganizoval gen. sekretář OSN, na které nám dělal ostudu, jak se dalo předpokládat, Václav Klaus. Bílý dům nyní bere OSN daleko vážněji, než tomu bylo za nejen G. Bushe, ale konec konců i za mnoha jeho předchůdců. Ovšem průběh VS-OSN, kterému před lety předsedal 1 rok i Jan Kavan, jenž asi příliš kamarádí s Milošem Zemanem, znovu ukázal, že tato organizace nemůže sehrát roli, která bude zřejmě požadována po G20 a jeho administrativnímu zázemí, kterým se stane, jak to vypadá především MMF. RB-OSN má složení, které pokud jde o stálé členy s právem veta, nezahrnuje státy, které by tam měly mít zastoupení. VS-OSN je příležitost pro méně významné státníky, aby pronesli projev, který je z velké části koncipován tak, aby byl zajímavý hlavně pro občany jejich státu. A v sále bývá plno, jen když se očekává něco významného, jako bylo vystoupení amerického presidenta, nebo atraktivní divadlo, o které se postaral letos představitel Libye a už svojí účastí president Iránu. Svět potřebuje alespoň kvazivládu, dříve to obstarávala G7 a pak G8. Finanční i ostatní oligarchie si řekla svoje přes Světové ekonomické fórum v Davosu a podobné nestátní či nevládní instituce. Finanční a vůbec ekonomické krize jsou bolestivou záležitostí pro miliony prostých lidí, ale mají tu pozitivní vlastnost, že nutí politiky, aby realizovali řešení, do kterých se jim předtím nechtělo, např. pokud jde o správu celosvětových záležitostí, které nesnáší odklad.

6.10.2009 v 14:16 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 2750 | Diskuse

Petr Petržílek

Buď vraťme peníze Bruselu, nebo stavme rybníky ve velkém!

Do konce roku 2010 vyprší první období uplatnění tzv. pravidla N+3 pro čerpání prostředků z evropských operačních programů. V důsledku toho se nevyčerpané peníze určené pro rok 2007 budou muset vrátit Bruselu. Přitom nestačí pouze ukončit schvalovací proces jednotlivých projektů, ale přímo v tomto termínu proplatit faktury. Operační program Životní prostředí disponuje alokací na rok 2007 ve výši 18,3 miliardy Kč. Přitom k 3.9. 2009 bylo proplaceno pouhých 2,6 miliardy Kč, tj. 14% alokace roku 2007. V případě tohoto operačního programu reálně hrozí vracení prostředků za rok 2007 v rámci pravidla N+3. Částka vyčerpaných prostředků je velice nízká. SFŽP jako implementační agentura nemá dobře nastavenou administraci projektů a velice dlouho trvá proces od schválení projektu k podepsání smlouvy (často více než jeden rok).

29.9.2009 v 9:37 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 2114 | Diskuse

Petr Petržílek

Hrad ve sporu o globální klima zradil nejvlivnější „spojenec“

Václav Klaus vydal před pár dny sborník článků, rozhovorů a esejí "Modrá planeta v ohrožení", který navazuje na podobný pamflet, který vyšel před časem a byl přeložen do několika jazyků díky financím, poskytnutým některými oligarchy, kteří se obávají, že jim akce na záchranu přírody sníží zisky.

17.9.2009 v 12:41 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 2448 | Diskuse

Petr Petržílek

Kalifornie - další západní oběť globálního oteplování

Kalifornie se už tři roky potýká s velkým suchem – proto hledá způsoby, jak rozšířit své zásoby vody (Wall Street Journal, 10.7.2009). Dodávky vody na zavlažování jižní Kalifornie jsou omezeny o 30%. Možnými řešeními je buď vybudování nového kanálu okolo delty, nebo vybudování dalších nádrží zadržujících zásoby vody. Obě varianty jsou poměrně drahé a navíc vzbuzují protesty ekologických uskupení, která tvrdí, že přehrad je v Kalifornii dostatek a stát se má spíše zaměřit na opravu a modernizaci již existující infrastruktury a lepší využití spodních vod.

11.9.2009 v 10:39 | Karma článku: 5.85 | Přečteno: 2279 | Diskuse

Petr Petržílek

Devalvace dolaru, nebo velká inflace?

Politologové i u nás, když uvažují o vedoucím, klíčovém postavení Spojených států v současném světě, tak se soustřeďují na vojenský a zpravodajský aspekt celé otázky, jakož i na efektivnost americké diplomacie, podporované rozsáhlými propagačními nástroji.

10.9.2009 v 16:29 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 3080 | Diskuse

Petr Petržílek

Krajinný ráz – nejen o větrnících

Krajinný ráz, tvář naší země, rodná země, má vlast. To jsou pojmy s velkým emotivním nábojem. Ve vzpomínkách na vlast se v cizině vynořovaly v myslích vystěhovalců bory po skalinách, vody po lučinách nebo hory, nad nimiž hromy divo bijú, až ten zemský ráj se dostal i do národních písní Čechů a Slováků.

3.9.2009 v 16:11 | Karma článku: 6.73 | Přečteno: 2423 | Diskuse

Petr Petržílek

Přestaňme porovnávat hospodářské úspěchy států pomocí HDP!

Usilujme o upuštění měření hospodářského úspěchu ukazatelem HDP či HNP. Tento ukazatel měří aktivitu, činnost a nikoliv užitek, prospěch a přínos. Mnohem větší vypovídací hodnotu mají jiné agregované ukazatelé. Například měření NEW - tedy čistého ekonomického blahobytu zahrnuje krom tvorby produktu i stav životního prostředí a hodnotu netržní práce. Na tom bychom se mohli shodnout i s liberáli, vždyť tento ukazatel prosazuje i jejich novodobý guru Samuelson.

31.8.2009 v 7:55 | Karma článku: 6.52 | Přečteno: 2238 | Diskuse

Petr Petržílek

Pocitista Klaus, aneb jeho boj se zářivkami

Přední světový klimatolog Václav Klaus včera představil svou novou knihu „Modrá planeta v ohrožení“, která úspěšně navazuje na jeho předcházející pseudovědecké poznatky o klimatu tentokráte pokusem o degradaci závěrů skutečných vědců tím, že dali na Stalinovu radu a předpovídají budoucnost, které se nedožijeme. Pan prezident se zřejmě ani tentokráte neseznámil se závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny, protože jinak by musel vědět, že důsledky globálního oteplování zažíváme již nyní. Jeho generace byla poslední, která bezprostředně nedoplácela na bezohledné ničení životního prostředí. A tak není divu, že pocity pána tvorstva a světa, kterými nutně pan prezident podléhá, převážily nad sebezáchovou a rozumem. Náhrada zářivek za žárovky je to nejmenší, co může naše civilizace pro svou záchranu udělat. Přesto Klaus vyzývá občany k nákupu edizonek do foroty. Proč? Ač jeho pohnutky neznám, troufám si tvrdit, že i tentokráte Klaus podlehl pouze svým pocitům a že je naprosto přesvědčen o své pravdě, aniž by se obtěžoval si cokoliv ověřit.

29.8.2009 v 14:36 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 2913 | Diskuse

Petr Petržílek

Klaus popírá oteplování; Indie a Čína kvůli němu budou válčit

Zatímco Klaus zveřejňuje další knihu o neexistenci globálního oteplování, Čína a Indie se připravují na boj o vodu z tajících ledovců.

28.8.2009 v 11:22 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 1739 | Diskuse

Petr Petržílek

ArcelorMittal Ostrava: raději zavřít než dopustit další tunel

Proč tvrdím, že by se měl ArcelorMittal Ostrava raději zavřít, se pokusím vysvětlit v následujícím textu. Nejde mi jen o to, že se veškeré zisky odvádějí do zahraničí, že hlavní akcionář chystá na své minoritní souputníky obří tunel, ale jde mi především o zdravé životní prostředí pro lidi. Na tom nic nemění ani poslední návštěva předsedy strany.

21.8.2009 v 14:26 | Karma článku: 11.53 | Přečteno: 1384 | Diskuse

Petr Petržílek

Radar už jen téma na českém písečku - obrat ve světovém vojenství

Když šéf Bílého odjížděl do Ruska, byl vybaven názory dost bojovými, když řekl: "Putin žije v minulosti, a v Rusku má stále v rukou moc. S Medvěděvem se Americe daří rozvíjet velmi dobré vztahy". Putin se také ozval: "Obama se mýlí, když tvrdí, že jsem jednou nohou stále ve studené válce. Rusko stojí na obou nohách a hledí do budoucna a proto očekává, že Spojené státy ustoupí od snahy vybudovat protiraketový štít v Evropě, a od blokového myšlení v přístupu k rozšiřování vojensko-politických bloků. To bychom považovali opravdu za velký pohyb vpřed. A stejný pohyb by Rusko uvítalo i v hospodářské sféře". Později se vyjádřil i Medvěděv: "Rusko je připraveno po letech téměř studené války zlepšit své vztahy s Amerikou. Nadcházející summit může najít nové cesty spolupráce. Nová administrativa v čele s Obamou projevuje vůli změnit situaci, vybudovat efektivnější, jistější a nakonec též modernější vztahy. My jsme k tomu připraveni". Proč Obama před jednáním kritizoval Putina a ne Medvěděva? TIME z 13. července podává vysvětlení: "Obama si chce v Moskvě zjistit, kdo vlastně má v této zemi hlaví slovo".

17.8.2009 v 11:38 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 1351 | Diskuse

Petr Petržílek

Karel Čapek – pokladnice idejí sociálnědemokratického hnutí

Karel Čapek byl významný český spisovatel, dramatik a novinář. Opakovaně byl nominován na Nobelovu cenu. Jméno Karla Čapka uvádím v souvislosti se snahou Lidového domu a Masarykovy dělnické akademie (MDA) účinně působit na vyzrálejší intelektuály, inteligenci a vůbec střední vrstvy. Právě K. Čapek se od komunistů jasně distancoval mj. statí "Proč nejsem komunistou?". Dovedl velmi působivě zachytit všední život i luxusnější způsob života vyšších vrstev. Jeho nestárnoucí utopie se týkají i osudů lidstva v budoucnosti: "Továrna na absolutno, Krakatit, RUR". Spolu s bratrem Josefem nastavil geniální zrcadlo vulgárnímu konzumerismu v "Ze života hmyzu", hra, která měla velký úspěch v Londýně na Světové divadelní přehlídce v podání Národního divadla. Proti neofašismu i neostalinismu stále působí "Válka s mloky, Bílá nemoc". Lidskou solidaritu oslavil v románu "První parta". V době ohrožení ČSR napsal v roce 1938 dílo "Matka". Těsně mu unikla Nobelova cena, byl celosvětově známou osobností. "Hovory s TGM" jsou určitým obrazem myšlení i Čapka samotného, jeho filosofie: relativismu, pragmatismu, nesobeckého individualismu, demokratickému kolektivismu o roli násilí aj.. Hluboce a bolestně vnímal lidskou bídu, a to již před Velkou depresí, o ní psal v Peroutkově přítomnosti už v roce 1924:

13.8.2009 v 9:03 | Karma článku: 7.09 | Přečteno: 1281 | Diskuse

Petr Petržílek

Napište si pro nás program, my vám ho splníme!

„My nemáme program, my půjdeme do ulic a na co vy voliči přijdete, my z toho uděláme náš politický program“. Bude to program splněných přání. Tak vystupuje kouzelnický tým Langer – Topolánek nikoliv ve varieté, ale jako lídři ODS v médiích. Ta je propagují jako celou řadu dobře zaplacených reklam na zboží s malým odbytem.

12.8.2009 v 12:54 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 1810 | Diskuse

Petr Petržílek

Finanční velkopodvody: Kdo je vinen?

V případě zpronevěry, které se dopustil Bernard Madoff, bude zatím obžalováno dalších 10 osob, ale jejich počet zřejmě poroste, i mimo USA. V očích mnoha Američanů, vinu je třeba připsat na rub celé oligarchii, celkové atmosféře, která se pěstuje na Wall Streetu. Jiní analytici dokazují, že nejde o kolektivní vinu lidí, ale obvinit je nutno systém, který udělá Satany i z Andělů, pokud se chtějí ve vrcholovém finančnictví pohybovat. Zdeněk Bakala tvrdí, že finanční kariéru začínal s $50 a nyní vlastní možná $5 mld. Proč nevystoupí? Objasňuje stav film "Wall Street", který bude mít pokračování? Nejde o dějepis, ale o budoucnost. Nejde jen o právně postižitelné podvody, ale o fungování celého sektoru, který bují, jako velká rostoucí střecha nad reálnou globální ekonomikou, prolezlá rakovinou. Pokud nebude provedena úspěšná operace, bude dál bujet.

10.8.2009 v 18:29 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 1410 | Diskuse

Petr Petržílek

Fenomén Švejnar

The Economist (18.7.) měl jako hlavní téma selhání soudobé politické ekonomie jako seriózního nástroje, pomocí kterého je možno realitu nejen do hloubky analyzovat, ale také jej mít jako obecný návod pro hospodářskou politiku. Do popředí jdou prognostici jako Joseph Stihlitz, kteří dlouhodobě upozorňovali na blížící se šoky, teoretik i praktik – byl např. hlavním ekonomem Světové banky – nyní všeobecně uznávaný, neboť "predicted the global financial meltdown". Právě tohoto nositele Nobelovy ceny za ekonomii chce Švejnar angažovat pro svůj nový think – tank v Praze, kde by působil jako host, i když by nadále měl hlavní působiště na americké Columbia University.

7.8.2009 v 12:37 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 1987 | Diskuse

Petr Petržílek

Jak dál s programem Zelená úsporám

Předpokládaný výnos z prodeje kjótských emisních kreditů oxidu uhličitého Japonsku ve výši zhruba 25 mld. Kč uvolní Státní fond životního prostředí na podporu úspor energie a instalaci obnovitelných zdrojů tepelné energie. S uvedeným cílem tohoto záměru ČSSD souhlasí a podporuje jej. Už proto, že povede nejen k významnému zlepšení našeho životního prostředí a sníží naši spotřebu energie, ale bude mít i výrazný protikrizový efekt. Dovolujeme si však podotknout, že získání těchto finančních prostředků není zásluhou Topolánkovy trojkoaliční vlády. K hlavní redukci emisí skleníkových plynů, která umožnila tyto finanční prostředky generovat, totiž došlo v 90. letech v důsledku restrukturalizace průmyslu a pak v důsledku ekologických opatření vyžadovaných směrnicemi EU, které prosadily do našeho právního řádu především sociálnědemokratické vlády. Sociální demokracie se též v roce 2008 podílela na schválení potřebné novely zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která umožnila tyto nemalé finanční prostředky využít právě uvedeným způsobem.

6.8.2009 v 15:32 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 1540 | Diskuse

Petr Petržílek

TOP 09 – úspěch na papíře

Pravice, zdá se podle sociologického šetření Univerzity Palackého, definitivně porazila levici a spěje k novému vládnutí. Tentokrát by ovšem neřízeného koaličního partnera Stranu zelených nahradila strana mnohem spolehlivější - Kalouskova TOP 09. Té univerzita hned přisoudila 9,8% preferencí s přepočtem na 23 mandátů v poslaneckých lavicích. Právě tato položka je velmi zarážející. Zatímco například v červencovém průzkumu agentury Factum Invenio by TOP 09 sotva překročila magickou 5% hranici (5,2%), popř. dle agentury MEDIAN by se vůbec Kalouskovci do sněmovny nedostali (3,1%), univerzitní průzkum řadí tuto stranu mávnutím proutku téměř mezi favority voleb.

5.8.2009 v 9:01 | Karma článku: 13.92 | Přečteno: 1474 | Diskuse

Petr Petržílek

Jsou úsporné zářivky skutečně ekologické?

EU stanovila, že bude ukončena výroba tradičních žárovek, které mají být postupně nahrazovány úspornými zářivkami. V této souvislosti se ihned objevily protiargumenty, jejichž cílem je zpochybnit ekologičnost rozhodnutí Evropské komise.

4.8.2009 v 17:52 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 2083 | Diskuse
Počet článků 205 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1245
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.