Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Británie: rozhoduje se o osudu EU

V nadcházejících parlamentních volbách se rozhodne o dlouhodobém vývoji naší země, podobně jako je tomu ve Spojeném království. Velký vliv na dění u nás má i volební klání v Maďarsku a na Slovensku, jakož také převrat v Kyrgyzstánu, který ukázal, že jsou i jiné cesty, jak zásadně ovlivnit vývoj v určité zemi. Je to daleká Střední Asie, ale další dramatický vývoj Velké recese, hlavně v jejím rámci dlouhodobá nezaměstnanost, může i u nás dostat nakonec lidi do ulic a na barikády, policii přimět k tomu, aby přešla na stranu demonstrantů či povstalců. ČSSD by měla, podobně objasňovat voličům co asi čeká Británii, Evropu a svět v případě vítězství TORYŮ, kteří opustili Evropskou lidovou stranu kvůli jejím federalistickým ambicím, ovlivněným fiskálními krizemi v Řecku, Španělsku, Portugalsku apod. Totéž udělala ODS k radosti Hradu. Už v listopadu 2009, když už bylo zřejmé, že "Lisabonská smlouva" bude ratifikována před volbami v Británii, vypracoval Cameron novou politiku vůči Evropě a tudíž i vůči Česku. Vypadá to na případné výbušné spory s dalšími členy EU. Podle průzkumů dává přes 40% budoucích konzervativních kandidátů přednost buď zásadnímu přehodnocení britského členství v EU, nebo přímo odchodu z Unie. Toryové zdá se jen odrážejí veřejné mínění, masírované deníky, jako Mudrochův SUN či DAILY MAIL, které se ani neobtěžují tím, že by si platili dopisovatele v Bruselu.  

Takže otázka by ve skutečnosti měla znít, proč tolik Britů, a zvláště Angličanů, chová k evropskému projektu averzi. Vysvětlení je třeba hledat také v zeměpisu a v historii, např. v debatách, které vedl Churchill s de Gaullem, v chování Thatcherové atd.  Nechuť k EU se dá objasňovat i tak, že Britové mají velmi malé znalosti, asi menší než Češi, o tom jak EU funguje, co dělá. Existuje pomýlená představa, že EU vytváří plných 80% legislativních předpisů, ačkoliv ve skutečnosti je to sotva 50%. V lidech pěstují někteří publicisté přesvědčení, že úlohu národních parlamentů si uzurpuje bruselská mašinerie (i když určitý byrokratismus tam také vegetuje), případně Evropský parlament a Evropský soudní dvůr. Jak uvádí FAZ, v Británii se lidé mohou dostat na nejvyšší pozice ve státním aparátě, aniž by věděli cokoliv o EU, a podobně je tomu v médiích, ve finančnictví a vůbec v podnikání. Ba naopak příliš velký zájem o EU může být pro ambiciózního mladého inteligenta spíše na škodu v jeho kariéře. V britském parlamentu je dost poslanců, kteří jsou hrdí na to, že EU rozumí málo, anebo ji nerozumí vůbec. Do této situace vstoupí Toryové, pokud zítra vyhrají volby. Je to atmosféra, která dobře ladí s jejich nejhlubšími instinkty, s tím, co si přinesli ze školy i z domova. Není jistě náhodou, že Evropané, kteří znají situaci v Británii, jsou přesvědčeni, že vítězství konzervativců by bylo pohromou pro EU, a dívají se na jejich případný úspěch s velkými obavami. Takže i mnozí evropští pravičáci si vlastně přejí, aby Brown (LP) porazil Torye, aby posilovali Liberální demokraté, kteří si dokonce přejí přijetí společné evropské měny, i když současné maléry např. Řecka, tuto jejich touhu oslabují. Silné zastoupení euroskeptiků mezi řadovými konzervativními poslanci v Británii může konzervativní vládě značně zkomplikovat život. V EU je těžké čehokoliv dosáhnout bez kompromisu, zvláště když mnozí Evropané mají Toryů plné zuby. Jsou ovšem britští konzervativci, kteří doufají, že nastane čas harmonističtějších vztahů mezi Británií a Evropou. Cameron poskytl rozhovor týdeníku The Economist, ve kterém vyjádřil přání, aby nedošlo k roztržce mezi Británií a EU. Vychází též z toho, že EU se posunula pozitivním směrem. Má tím bohužel na mysli projevy neoliberalismu, které v EU dál existují a někdy dokonce zesilují.

Nejen Cameron obhajuje rozhodnutí konzervativců vystoupit z frakce Evropské lidové strany. Jeho spojenci poukazují na to, že vztah Toryů a této frakce nebyl nikdy uspokojivý. Nová skupina evropských konzervativců a reformistů spojuje nyní Torye s různými lehce obskurními stranami, většinou ze střední a východní Evropy (včetně ODS). A tak se konzervativci dost pochybně utěšují, že jejich vliv se vlastně zvýšil díky funkcím ve výborech EP apod.. Toryové svým spojenectvím s extrémisty např. lotyšskými či maďarskými se spíše diskreditují. Nelze přehlédnout, že Merkelová, Sarkozy, Barroso jsou členy Evropské lidové strany. Její představitelé se před každým summitem setkávají a harmonizují svoje postupy a jsou tak skutečnými pány v Unii.

Cameron z Evropské lidové strany odešel a nemohl zasáhnout do debat o tom, kdo se stane hlavou EU, takže nakonec tento titul získal celkem neznámý belgický premiér Herman van Rompuy. Ministrem zahraničí EU je tedy nakonec šlechtična z řad LP, která v minulosti projevovala sympatie k radikální levici. Konzervativce bude pochopitelně hodně zajímat postoj EU k regulaci finanční sféry, kde bude snaha finančníků z Paříže a Berlína poněkud oslabovat pozice London City ve světě, jež by ráda přebrala hegemonii, kterou má stále Wall Street. Brown není žádný nepřítel finanční oligarchie, nicméně na rozdíl od Camerona ji bude přece jen poněkud krotit v její nezřízené chamtivosti. EU se bude po britských volbách zabývat např. směrnicemi o regulaci hedgových fondů a firem soukromého kapitálu. 80% jejích představitelů má sídlo v Británii, zvláště v Londýně. Camerona u nás podporuje zvláště Mojmír Hampl, který se pustil i do MMF a uvedl do rozpaků celou ČNB. Zkrátka je žádoucí, aby zvítězila LP a posílili Liberální demokraté, což se možná stane.

Velká Británie velmi upadla, pokud jde o celkový způsob života, morálku, kriminalitu, drogy atd. Narůstá napětí nejen mezi boháči a zbytkem populace, ale i mezi Brity a přistěhovalci, obzvláště těmi barevnými. Pokud jde o alkohol, jeho spotřeba je veliká, i když podle OECD v Česku je vyšší, podobně jako v Maďarsku. LP zdiskreditovala ideu multikulturní společnosti o které tlachá Havel, neboť mnozí Muslimové ji chápou, jako právo šířit svůj názor na morálku, svůj způsob života, který by měl být pro EU nepřijatelný. Nastoupí-li Cameron, bude to tisíckrát horší.

Autor: Petr Petržílek | středa 5.5.2010 15:13 | karma článku: 9,23 | přečteno: 2037x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Herečky ze Zlaté labutě vydražily rekvizity ze seriálu pro děti z dětských domovů

23. dubna 2024

Seriál Zlatá labuť se blíží do finále, a proto TV Nova uspořádala v sobotu charitativní akci v Art...

Británie uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, oznámil premiér

23. dubna 2024  16:56

Britská vláda uvede zbrojní průmysl do válečného režimu, uvedl v úterý britský premiér Rishi Sunak...

Hrozí nový Černobyl. Centrum Střední Asie mohou zamořit radioaktivní kaly

23. dubna 2024  16:52

Nestabilní odkaliště vzniklá v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí...

Policie pátrá po dezinformátorovi Zítkovi. Nedorazil k soudu

23. dubna 2024  15:54,  aktualizováno  16:34

Policie pátrá po dezinformátorovi Pavlu Zítkovi. V úterý odpoledne o tom informovala na svém webu....

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik