Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K tématům spojeným s obnovou Elektrárny Prunéřov

Vážení čtenáři mého blogu, považuji za nutné Vás seznámit s odlišností mých postojů od názorů Martina Bursíka, jak vyplynuly z OVM dne 21.3.2010 ve věci retrofitu Elektrárny Prunéřov II. Předvolební manipulace SZ s fakty dle mého názoru přesahuje myslitelnou úroveň. Vždy jsem byl toho názoru, že Zeleným jde o životní prostředí a zdraví občanů, jen mají poněkud radikálnější řešení. Nejsem si jistý, zda jsem se v nich nezmýlil. Posuďte prosím sami, zda zneužívají zelená témata k předvolebnímu vymývání našich mozků, či zda to myslí s kvalitou života a životního prostředí vážně. Vedle Temelína je toto druhá klíčová věc, kde se naše názory (byť pod stejnou vlajkou ochrany životního prostředí) zcela míjejí.  

1. Obnova elektrárny Prunéřov  a vliv na zdraví obyvatel.

 

Bursík: „ A vemte si, že celá ta debata o nové elektrárně Prunéřov, ona je v podstatě nová, je debatou o emisích znečišťujících látek, o tom, že ministerstvo tlačí na ČEZ, aby tam dodali technologii analogickou technologiím, které se běžně staví v Německu. Neexistuje elektrárna v Německu postavená v posledních 10 letech, která by nesplňovala těch minimálně 42 % účinnosti. To jenom ČEZ tady tlačil na to, aby měl o tři procenta účinnost nižší. Ale to samozřejmě projeví ve zdraví.“

 

Mé stanovisko: „Bez ohledu jaká bude zvolena technologie pro obnovu, platí, že emisní limity znečišťujících látek  budou v integrovaném povolení stanoveny na výši, která odpovídá doporučení evropských referenčních dokumentů – BREF. Při tom platí, že varianta obnovy 3x250 MWe a varianta 1x660 MWe jsou po emisní stránce škodlivých látek zhruba shodné (zdroj: závěry odboru ochrany ovzduší MŽP, 2009). Nejhorší alternativou se ukazuje varianta prodloužení životnosti stávajících bloků, která připadá v úvahu, pokud nedojde ke shodě na obnově elektrárny. Obstrukce a požadavky SZ k takové variantě jednoznačně vedou. Naopak tvrzení že instalace nadkritického kotle ve srovnání s navrženou variantou 3x250 MWe je zdraví méně škodlivá, je nepravdivá.“  

 

2. Obnova elektrárny a příspěvek ke globálnímu oteplování.

 

Bursík: „Problém je ten, že ČEZ nepředložil žádnou variantu a ČEZ byl sveřepý. Martin Roman byl sveřepý, protože předložil jednu jedinou variantu - 39 % účinnosti, a ono pak ve výsledku to znamená přes 6 milionů tun vyšších emisí CO2 a dalších znečišťujících látek.“

 

Mé stanovisko:  „Emise zdraví škodlivých látek, jak bylo výše uvedeno, se díky jakékoliv ze dvou uvažovaných variant obnovy Průnéřova sníží srovnatelně. U emisí CO2 platí, že za dobu provozu 25 let dojde k navýšení oxidu uhlíku u varianty 3x250 MWe oproti zařízení 1x660 MWe někde mezi 5-6 mil. tun tohoto skleníkového plynu. Nejedná se o látku, která škodí zdraví, ale která přispívá ke globálnímu oteplování. Přesto ČSSD, pokud bude rozhodovat o podobě integrovaného povolení, zaváže ČEZ k tomu, že při provozu elektrárny Prunéřov nedojde k překročení roční emise CO2 nad hodnotu 4100 tun, což odpovídá tzv. nejlepší dostupné technice. Pro případ realizace obnovy ve variantě 3x250 MWe to znamená, že ČEZ bude eliminovat množství CO2 snížením roční provozní využitelnosti elektrárny o 5% až 6%.“  

 

3. Potřebujeme vůbec energii z Prunéřova? Dopady negativního stanoviska EIA.

 

 

Bursík:  „A podle mého názoru, jestliže ČEZ nebude ochoten takovou variantu předložit, tak je namístě vlastně zvážit nulovou variantu, to znamená: nechcete tam dát to nejlepší, jste společnost, která zvýšila zisky o 9 %, máte prostě 60 miliard zisku, téměř, a jestliže ne, no tak v tom případě ta elektrárna tam ani nemusí stát, protože když se podíváme na bilanci elektřiny, tak ta elektrárna není ani polovinou toho, co Česká republika vyváží. Česká republika je pořád druhý největší exportér elektřiny. Čili já si myslím, že jestli ČEZ bude sveřepý, tak tou možností řešení podle mého názoru je, že potom bude negativní stanovisko Ministerstva životního prostředí a ta elektrárna nová se prostě nebude stavět a stávající se odstaví.“

 

Mé stanovisko:  „Na provozu Prunéřovské elektrárny závisí, zda obyvatelé Chomutova, Jirkova a Klášterce nad Ohří budou zásobováni levným teplem a teplou vodou. Odstavení elektrárny by znamenalo postavit samostatnou teplárnu či výtopny s předpokládaným nárůstem cen těchto energií o 50 a více %. Současné zásobování teplem z elektrárny Prunéřov I nebude možné, neboť z důvodu neplnění emisních stropů bude muset být po r. 2015 ukončen její provoz. Pokud jde o elektrickou energii, celkový instalovaný výkon uhelných elektráren poklesne po roce 2020 zhruba o polovinu v souvislosti s ukončením těžby uhlí na jednotlivých lomech a ukončením životnosti  nevyhovujících elektráren.  Tento chybějící výkon bude nutné pokrýt z nových zdrojů, jako jsou nové dva bloky v JETE, dvě nové paroplynové elektrárny a právě rekonstruované elektrárny Tušimice, Ledvice a Prunéřov II.  Varianta odstavení elektrárny v Prunéřově bez náhrady je neodpovědným hazardováním nejen s peněženkami občanů Chomutovska, ale i energetickou bezpečností státu.“   

 

4. Jsou alternativy pro zásobování teplem?

 

Bursík: „A za druhé třeba ČEZ argumentoval tím, že to není možné, protože takhle špičkové technologie nedokáží dodávat teplo, a tam jde o Kadaň a Klášterec. A studie zase ukázala, že běžně dodávají teplo, navíc 8 kilometrů odtamtud jsou Tušimice, navíc je možné postavit záložní plynovou elektrárnu. Čili myslím, podstatné je to, že důvody, které uvedl ČEZ, proč dává méně účinnou, méně moderní technologii do této elektrárny, ta studie vyvrátila a ukázala, že nejsou žádné bariéry k tomu, aby tam investovali to nejmodernější, co je na trhu.“

 

Mé stanovisko:  „Nadkritické bloky jsou vhodné pouze pro kondenzační výrobu elektrické energie z důvodu velké citlivosti při náhlých provozních změnách. Provoz je z hlediska teplárenství nevhodný, ale úplně vyloučen není. Varianta   3x250 MWe je z tohoto hlediska nepochybně vhodnější – je vyzkoušená a nepotřebuje záložní zdroj. Pro případ výpadku nadkritického bloku by naopak musel být vystavěn ještě jeden záložní zdroj o obdobném výkonu, což celou investici dále nejen prodražuje, ale znehodnocuje i z ekologického hlediska. Prunéřovská elektrárna je největším dodavatelem tepla v ČR a nelze si představit, že ji nahradí jiný stávající zdroj. Například Tušimická elektrárna má výkon 54 MWt a z toho zásobuje Kadaň 40 MWt. Je tedy nemyslitelné, aby zásobovala ještě například Chomutov.“

 

 

5. Připravil ČEZ zastaralý projekt? Jak je to v porovnání s nejlepšími dostupnými technikami?

 

Bursík: „No, já si myslím, že bude záležet především na tom, jak se zachová akciová společnost ČEZ, protože ona by měla mít nějakou odpovědnost vůči společnosti, je to polostátní firma, a skutečnost, že ona vlastně předkládá zastaralý projekt nové uhelné elektrárny, který se vlastně třeba v Německu pro hnědé uhlí nestaví.“

 

Mé stanovisko:  „Spor ohledně obnovy elektrárny se vede hlavně o tom, zda bude elektrárna hodnocena jako nová, nebo jako obnovená a z toho plynoucích požadavků na její účinnost - u stávajících obnovených zařízení se v evropských referenčních dokumentech (BREF) doporučuje účinnost 36-40%, u nových 42-45%. Varianta 1x660 MWe představuje čistou účinnost 42% a varianta  3x250 MWe 39,6%.  Účinnost stávajícího zařízení je 32%. Z uvedeného vyplývá, že navržená varianta obnovy 3x250 MWe plně vyhovuje požadavkům a evropským standardům na modernizaci elektráren. Krom toho nesmíme zapomínat, že k této variantě musíme započíst teplárenství, kdy se účinnost zvýší až na 42,55%, v zimním období i více.  Navíce je třeba si uvědomit, že zde ani postavit nejmodernější známé zařízení tzv. nadkritický blok nelze, protože by jen stěží byl schopen spalovat zdejší uhlí – jeho výkon by se snížil (zalepení struskou) a jeho spolehlivost by byla velmi ohrožena (s negativními dopady na zásobování teplem). Aplikace nejlepších dostupných technik předpokládá výběr systému dle ekonomických, technických místních podmínek, což varianta  1x660 MWe nesplňuje.“

 

 

6. Prokázala norská studie, že navržená varianta obnovy je nevhodná?

 

Bursík: „Ukázalo se vlastně, že ty důvody, kterými se snažil ČEZ vysvětlit, proč dává tuto nižší účinnost, jsou nepravdivé, a to prokázala ta norská studie, kterou si nechalo Ministerstvo životního prostředí zpracovat... ta zpráva je solidní. A především ona říká za prvé, že se jedná o nový zdroj, o tom byla polemika, a nikoliv pouze rekonstrukci, za druhé že je možné tam investovat a postavit nejlepší dostupnou technologii podle evropské směrnice, to znamená elektrárnu, která bude mít účinnost vyšší než-li 42 %.“

 

Mé stanovisko: „Závěr studie firmy DNV je, že předkládaný záměr splňuje velikou většinu principů a konceptů, v současné době aplikovaných technik, které budou zvažovány při určení nejlepší dostupné techniky (BAT). Dle této studie by stálo za to lépe z technického hlediska prověřit, zda tu je možnost použít nadkritický blok za účelem dosažení 42 % požadované efektivity a splnění závazku dodávat do okolí teplo. Dále je DNV toho názoru, že chybí průzkum týkající se azbestu a kontaminované půdy, nicméně připustila, že dopad na životní prostředí bude v budoucnu nižší ve srovnání se stávajícím stavem. Pokud jde o emise CO2 konstatovala dopad rovnající se hodnotě 205082 tun CO2/rok. Navržený emisní limit pro CO k záměru (250 mg/Nm3) je vyšší než požadavek pro nejlepší dostupné techniky (BAT). Názor společnosti DNV je, že není technický důvod, proč by neměl být naplněn požadavek BAT. Z textu studie ale v žádném případě nevyplývá nedoporučení posuzovaného záměru. ČSSD bude požadovat, aby do vydání integrovaného povolení byly požadované analýzy doplněny a emisní limit pro CO2 stanoven na úrovni nejlepší dostupné techniky (BAT).“

 

 

7. Jaké vícenáklady představuje investice do tzv. nadkritického bloku ve srovnání s variantou 3x250 MWe?

 

Bursík: „ Jestli chce ČEZ šetřit miliardy korun na zdraví, na úkor zdravotního stavu obyvatelstva a zneužívat situaci, kdy má ve státě tak silnou pozici, že si myslí, že dokáže prosadit elektrárnu, která je zastaralá a která by se v západní Evropě nepostavila, tak tady není něco v pořádku. Čili to není otázka peněz. „

 

Mé stanovisko:  „Rozsah práce zadaný firmě DNV vyloučil finanční nebo strategickou analýzu. Správně totiž při posuzování dostupnosti nejlepší techniky DNV uvádí, že typické období návratnosti pro nadkritické bloky přesahuje období 30 nebo dokonce 35 let. V případě Prunéřova není předpoklad, že zásoby hnědého uhlí jsou dostatečné k zásobování palivem na dobu delší než 25 let. S ohledem na fakt, že dovoz vhodného paliva z jiného zdroje je nemožný, je na základě ekonomických kritérií investice do super-kritické jednotky těžko odůvodnitelná. Konkrétně jde o to, že realizace varianty 1x660 MWe oproti variantě 3x250 MWe je o 1/3 dražší, tj. o více než 10 mld. Kč, aniž by to představovalo jakýkoliv technický a téměř žádný ekologický přínos.“

 

8. Bylo by vydání pozitivního stanoviska EIA porušením zákona?

 

Bursík: „A já si myslím, že je zcela namístě, proto tady Ministerstvo životního prostředí přeci máme, aby zajišťovalo dodržování zákonů, aby vymáhalo dodržování i evropských směrnic a aby vedlo investory k modernizaci českého průmyslu, aby dopady na životní prostředí byly co nejnižší. ……..

Když se ptáte mne, tak já kdybych byl na Ministerstvu životního prostředí, tak bych v téhle fázi... bych to negativní stanovisko vydal. A vydal bych ho z toho důvodu a s argumentací, že ČEZ nebyl ochoten doplnit dokumentaci a předložit variantu, která by odpovídala evropskému standardu.

 

Mé stanovisko:  „Předně je třeba si uvědomit, že proces povolování velkých hospodářských staveb, jako je elektrárna, se skládá z několika etap. Jednou z etap je posuzování vlivů na životní prostředí, v němž se povolování průnéřovského retrofitu nachází. V této fázi jde především o porovnání navrhované varianty se zachováním původního stavu z hlediska dopadů záměru na životní prostředí a socioekonomické faktory. Nejde o posouzení navržených technologií. Záměr se posuzuje jako černá schránka i proto, že investoru umožňuje se rozhodovat mezi technickými variantami právě s ohledem na místní podmínky později. Protože současný nevyhovující, zastaralý technologický stav má prokazatelně horší dopady na životní prostředí než navržené parametry, není myslitelné, aby závěrečné stanovisko MŽP bylo negativní. To by porušením zákona bylo.  Ministerstvo krom toho se již od ledna nachází v nezákonném režimu, neboť nerespektuje procesní lhůty. Za těchto podmínek nevydání kladného závěrečného stanoviska je pouze obstrukcí vyvolanou tlakem SZ.

                Jinou etapou povolování hospodářských zařízení je tzv. integrované povolování, na které obnova prunéřovské elektrárny teprve čeká. V této fázi přestává být záměr černou schránkou a orgán integrované prevence je povinen zkoumat, zda je navržena nejlepší dostupná technika. K tomu mu mj. slouží i benchmarkingové posudky. Právě takový zpracovala norská firma DNV a je dostatek času, aby byl v této etapě povolování zohledněn. Ministerstvo ani v integrovaném povolení nemůže provozovateli nařídit instalaci konkrétní techniky, např. nadkritického kotle. Může pouze na úrovni nejlepší dostupné techniky stanovit emisní limity či jiné podmínky integrovaného povolení. K tomu je třeba říci, že expertní tým ČSSD vedený Ing. Vladimírem Vlkem dospěl k podobnému závěru jako DNV. Tedy pokud bychom rozhodovali o integrovaném povolení, zahrnuli bychom do něj omezující, resp. kompenzační podmínky a opatření na úrovni doporučované touto mezinárodní expertizou.“

 

Na závěr glosa z dnešního Práva, se kterou se ztotožňuji

 

Bývalý předseda zelených a exministr životního prostředí Martin Bursík předvedl včera v ČT pozoruhodný výstup. Nejprve pochválil svého nástupce Jana Dusíka, který se pěkně zviditelnil svou rezignací, jako fachmana, poté dokazoval jeho naprostou neschopnost.

                Z Bursíkových argumentů totiž jednoznačně vyplývá, že modernizace elektrárny Prunéřov II. podle představ společnosti ČEZ je bezmála zločin a že exministr Dusík měl více než dost argumentů pro negativní rozhodnutí. Ty prý vyplývají zejména z nezávislé studie norské společnosti DNV, kterou měl na stole.

                Jan Dusík říká ovšem něco jiného: "Teoreticky by se dalo vydat záporné i souhlasné stanovisko. Ona ta studie není tak jednoznačná. Nevyplývá z ní, jak ji někteří čtou, jasné negativní stanovisko." Tento Dusíkův komentář ostatně přesně vysvětluje jeho jednání. Premiér Fischer tlačil na rozhodnutí, ať už takové nebo onaké, protože už se to neúnosně vleklo. Ministr si nebyl jist, proto vycouval z odpovědnosti i z funkce. Nemohu se však ubránit dojmu, že víc než premiér na něho tlačili zejména ti někteří. Zelení.

                Martin Bursík dovede ovšem mluvit jako Jan Zlatoústý. Když probral všechny důvody, proč modernizaci podle ČEZ nelze akceptovat, dovolil si moderátor Václav Moravec přímou otázku, proč tedy ministerský fachman Dusík to zvěrstvo nezarazil, když mohl a podle Bursíka evidentně měl. Dostalo se mu odpovědi tak přímočaré, až se tají dech: "Také to tak mohl udělat, byla by to také varianta." Někteří dovedou odpovědět na všechno.

Autor: Petr Petržílek | pondělí 22.3.2010 16:12 | karma článku: 13,76 | přečteno: 1994x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Do roka a do dne, hyn se ukáže ….

Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.

10.5.2010 v 11:30 | Karma: 8,10 | Přečteno: 2010x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Británie: rozhoduje se o osudu EU

V nadcházejících parlamentních volbách se rozhodne o dlouhodobém vývoji naší země, podobně jako je tomu ve Spojeném království. Velký vliv na dění u nás má i volební klání v Maďarsku a na Slovensku, jakož také převrat v Kyrgyzstánu, který ukázal, že jsou i jiné cesty, jak zásadně ovlivnit vývoj v určité zemi. Je to daleká Střední Asie, ale další dramatický vývoj Velké recese, hlavně v jejím rámci dlouhodobá nezaměstnanost, může i u nás dostat nakonec lidi do ulic a na barikády, policii přimět k tomu, aby přešla na stranu demonstrantů či povstalců. ČSSD by měla, podobně objasňovat voličům co asi čeká Británii, Evropu a svět v případě vítězství TORYŮ, kteří opustili Evropskou lidovou stranu kvůli jejím federalistickým ambicím, ovlivněným fiskálními krizemi v Řecku, Španělsku, Portugalsku apod. Totéž udělala ODS k radosti Hradu. Už v listopadu 2009, když už bylo zřejmé, že "Lisabonská smlouva" bude ratifikována před volbami v Británii, vypracoval Cameron novou politiku vůči Evropě a tudíž i vůči Česku. Vypadá to na případné výbušné spory s dalšími členy EU. Podle průzkumů dává přes 40% budoucích konzervativních kandidátů přednost buď zásadnímu přehodnocení britského členství v EU, nebo přímo odchodu z Unie. Toryové zdá se jen odrážejí veřejné mínění, masírované deníky, jako Mudrochův SUN či DAILY MAIL, které se ani neobtěžují tím, že by si platili dopisovatele v Bruselu.

5.5.2010 v 15:13 | Karma: 9,23 | Přečteno: 2037x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Národní park Šumava

Když se ty jednotlivé věci, jména a výměry, názory a jiné smyslové vjemy vespolek o sebe třou, v laskavých posudcích jsouce opravovány a s nezávistivým užíváním otázek a odpovědí, tu konečně vyšlehne oheň poznání a rozumu o každé jednotlivé věci. Platón: Dialogy (7)

23.4.2010 v 15:20 | Karma: 8,07 | Přečteno: 1783x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Konečně bude ekologie v USA prioritou. U nás, jen když vyhraje ČSSD

Ekologie v USA musela počkat na jadernou dohodu a reformu zdravotnictví. Z prohlášení amerického prezidenta Barracka Obamy o stavu Unie je zřejmé, že tento rok půjde o prioritu číslo jedna. Obama plánuje v Senátu prosadit klimatickou legislativu –„komplexní energetický návrh zákona se stimuly, které čistou energii učiní nejvíce výnosným druhem energie v Americe“.

13.4.2010 v 12:11 | Karma: 9,62 | Přečteno: 2366x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

160. výročí TGM

oslavili jsme další jubileum. Vzpomínáme na velkého muže českých dějin, člověka vzdělaného, niterně spojeného s duší národa, se smyslem pro vnitřní opravdovost a čestné jednání, pro právo rovné pro všechny bez ohledu na rasu, národnost, pohlaví nebo sociální postavení. Proto jeho představa demokracie byla spjata s ohledy sociálními a humanitními. Tyto ideály dal do vínku znovuzrozenému česko slovenskému státu. První kroky nového státu předznamenávají jeho další směřování. A byly to velké sociální reformy, které určovaly vnitřní směřování státu. Ve 30. letech nástupu totalitních režimů na všech světových stranách se Masarykovo Československo stalo ostrovem demokracie sociální a humanitní v moři bezpráví. Jeho demokratičtí západní spojenci ho v pudu sebezáchovy předhodili jako úplatek žlutohnědé bestii. Bohužel. Následovala mnohá desetiletí abonovaná mocí zla.

8.3.2010 v 15:30 | Karma: 8,08 | Přečteno: 1895x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Potáhne světovou ekonomiku dolů Peking II.

S ohledem na zájem čtenářů o tuto problematiku, mi dovolte ještě několik poznámek. Poslední desetiletí otřáslo dominancí Západu. Evropa zaostává hospodářsky, navíc se nedokáže chopit ani tak jasných úkolů, jako je třeba nutnost potlačit islámské teroristické sítě na starém kontinentě. Ekonomický hegemon, kterým je Čína, se zase podobá Japonsku v 80. letech, kdy velký nástup byl nakonec ukončen dlouhým obdobím stagnace, které se projevuje podnes a veřejný dluh je největší na světě, činí kolem 200% HDP.

17.2.2010 v 0:00 | Karma: 9,20 | Přečteno: 1805x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Potáhne světovou ekonomiku tentokrát dolů Peking?

Světové hospodářství po Armagedonu odstartovaném pádem Lehman Brothers začala na jaře 2009 projevovat změny, které dávaly naději, že z toho nebude Velká deprese. Za jednu z hlavních příčin krize, jež začala v létě 2007, se všeobecně uvádí to, že centrální banky v čele s FEDem chrlily do ekonomiky spoustu financí za existence mimořádně nízké úrokové míry. A Joe Stiglitz také proto tvrdí, že se připravuje nový malér, zřejmě ještě horší, a to vinou finanční, jak oligarchie, tak byrokracie v čele s centrálními bankéři. Někteří jsou z toho značně nervózní, např. šéfové Bank of England a Bank of Canada. Nicméně je pravda, že masivní rozpočtové injekce a mimořádná opatření centrálních bank začala zabírat a akciové trhy ožily, jenomže jak dlouho to vydrží?

16.2.2010 v 12:10 | Karma: 12,28 | Přečteno: 2177x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Zvládne to Zapatero?

Je nezodpovědné dráždit Evropany žvaněním, že už mají Velkou recesi za sebou, když roste počet lidí, kteří by chtěli, ale nemohou pracovat. HDP jde sice neviditelně nahoru, ale pověstné světlo v tunelu, pokud jde o zaměstnanost, není vidět. Poukazy na zdiskreditovaný ukazatel HDP vyvolává vztek hlavně u zaměstnanců, kterým se v noci zdává, že ráno mohou patřit mezi nezaměstnané.

4.2.2010 v 11:35 | Karma: 9,94 | Přečteno: 2002x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Státníci v Kodani a magnáti v Davosu – peníze na prvním místě

Když se nejvlivnější deník světa rozhodl v den zahájení summitu v Dánsku uveřejnit velký hlavní článek s nadpisem, zda oligarchie je schopna připojit se účinně k úsilí osvícených politiků a veřejnosti zachránit přírodu a zlidštit umělé prostředí člověka, pak to rozhodně není žádná náhoda. Autor je z University of California a proslul bestsellerem "Collapse", který se považuje za jednu z nejdůležitějších podpor idejím, které propaguje mj. Al Gore.

18.12.2009 v 8:20 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1966x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

V Čechách prozření, v Kodani zataženo

Jaký to zázrak! Dnes vyšel průzkum STEMu, který i po letitém vymývání mozků panem prezidentem ukazuje, že bohdá nebude, aby český národ rozum ztrácel. 80% Čechů je přesvědčeno, že ke globálnímu oteplování dochází a většina z nich si myslí, že příčinou je lidská činnost. Selský rozum, pane Klausi, si umí spočítat, že skleníkové plyny ukládané milióny desítek let v podobě fosilních paliv není možné během sta let rozvoje kapitalismu spálit a náhle vrátit do ovzduší. Co je ale velmi příjemné překvapení je, že 75% Čechů, Moravanů a Slezanů chce, aby se ČR zavázala ke snižování emisí skleníkových plynů, i kdyby to znamenalo, že si budou muset znovu utáhnout opasky. Jak ale potom českému národu vysvětlíme, že vůle k takové redukci na mezinárodním poli selhala. Kodaňský krach předznamenává kadidlový rozměr boje proti globálnímu oteplování v klerikálních zemích, ale co my?

17.12.2009 v 15:47 | Karma: 8,15 | Přečteno: 2664x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Přestřelená zelená politika škodí klimatu

Špatně nastavená zelená politika někdy negativně ovlivňuje pokrok v boji proti změnám klimatu. Jsou to například příliš velké ústupky místním zemědělcům, které brání dovozu levnějších a efektivnějších biopaliv, nebo dotace zaměřené pouze na výchozí suroviny, nikoli na vyvíjení modernějších technologií. U nás markantním příkladem je přestřelená podpora fotovoltaické elektřiny.

16.12.2009 v 9:35 | Karma: 9,24 | Přečteno: 2134x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Překročme stín kapitalizmu – ukazatel HDP!

HDP je od 30. let minulého století standardní referenční hodnotou, podle níž se hodnotí celková vyspělost státu. Už několik let však odborníci upozorňují na fakt, že hodnocení založená pouze na hodnotách HDP jsou zavádějící a nejsou s to plně obsáhnout realitu v celém jejím rozměru.

1.12.2009 v 13:18 | Karma: 7,34 | Přečteno: 2260x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

V předvečer pražského kongresu PES a kodaňského summitu OSN

Příští týden proběhnou hned dvě významné akce, které se budou zabývat klimatickými změnami. V Praze zasedá kongres Evropských socialistů a hned nato v Kodani proběhne vrcholný summit OSN ke klimatickým změnám, který by měl říci, jak bude svět postupovat poté, co vyprší platnost Kjótského protokolu. Bohužel najdou se zpochybňovači klimatických změn, kteří odkazují na výsledky aktuálních měření, popřípadě na manipulaci s nimi. K tomu dodávám, nechť si tito lidé zajdou pro srovnání na některý z pevninských ledovců.

30.11.2009 v 14:10 | Karma: 6,48 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Lze počítat v dlouhodobých vizích s kapitalizmem?

Nebo ještě lépe řečeno, odstraní další finanční krize kapitalizmus? Nelze určitě s jistotou tvrdit, že zrovna ta příští krize bude doprovázena umíráčkem existujícího systému. Kay, který je zástupcem Martina Wolfa ve FT, se domnívá, na rozdíl od mnoha jiných názorů, že bankrot Lehman Brothers byl "triumph of capitalism, not a failure". Kolektivní prognóza CIA, DIA a dalších 14 zpravodajských služeb "Global Trends 2025" se zánikem kapitalismu nepočítá, počítá pouze s velkým oslabením globální hegemonie Ameriky. V reálu to znamená, že trh přežije, kapitalismus se ale může přeměnit natolik, že budou spory, zda to ještě je současný systém. Sám termín "kapitalismus" se může i nemusí do roku 2025 zcela zdiskreditovat. To bude věc vkusu lidstva za 15 let, které bude ovšem prožívat pokračující devastaci přírody.

27.11.2009 v 17:49 | Karma: 10,64 | Přečteno: 2118x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ústup globalizace?

Současná krize spočívá ve finančním propadu bank a domácností v důsledku zhroucení úvěrového a realitního trhu. V minulosti většina recesí následovala po rostoucích inflačních tlacích a po takto vyvolané politice drahých peněz. Domácnosti v Americe ztratily přes 20% čisté hodnoty za pouhých 20 měsíců od poloviny 2007 po začátek roku 2009. 1/3 tohoto poklesu se týkala hodnoty obydlí, cca 2/3 finančních aktiv. Dluhy domácností dosáhly 150% jejich příjmů. Pokud jde o finanční sektor, MMF odhadl, že globální finanční instituce budou mít ztráty přibližující se $3 bilionů. Tyto ztráty redukují základní kapitál bank a jejich úvěrovou kapacitu. Úvěrové objemy USA do září tr. klesaly a úrovně půjček, nezbytných k podpoře oživení se teprve musí dosáhnout.

18.11.2009 v 15:12 | Karma: 6,59 | Přečteno: 2004x | Diskuse| Politika
  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik