Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ArcelorMittal Ostrava: raději zavřít než dopustit další tunel

Proč tvrdím, že by se měl ArcelorMittal Ostrava raději zavřít, se pokusím vysvětlit v následujícím textu. Nejde mi jen o to, že se veškeré zisky odvádějí do zahraničí, že hlavní akcionář chystá na své minoritní souputníky obří tunel, ale jde mi především o zdravé životní prostředí pro lidi. Na tom nic nemění ani poslední návštěva předsedy strany.

Minoritní akcionáři podali trestní oznámení na představenstvo, protože huť místo vyplácení dividend posílá desítky miliard korun (cca 37 mld.) do své mateřské společnosti formou půjček, které jsou úročeny sazbou několikanásobně nižší, než za kolik si světová ocelářská jednička půjčuje na trhu. Minoritní akcionáři mají další vážné obavy, protože pan Mittal hodlá dát do zástavy čtvrtinu svých vlastních akcií jako záruku za úvěry. Rozhodovat o tom chce 20. srpna na mimořádné valné hromadě. Zda má jít o záruku za novou půjčku nebo posílení zástav za kontroverzní levné půjčky jiným firmám Mittalova impéria, nikdo z menších akcionářů neví.

Ačkoliv zástava vlastních akcií je přitom zcela nestandardní krok, vedení ArcelorMittalu odmítlo účel úvěru i podrobnosti zástavy komentovat. Drobní akcionáři jsou přesvědčeni, že akcie mají sloužit jako zástava za úvěr, který ArcelorMittal čerpá u španělské banky Caja de Ahorros. Že jde o zástavu pro španělskou banku, napovídá i počet akcií, které mohou být zastaveny. Při stávající ceně dává jejich hodnota dohromady přibližně jedenáct miliard, které si ArcelorMittal v Caja de Ahorros půjčil. Existuje i varianta, že se Lakshmi Mittal pokouší vytáhnout z hutí další peníze, což by byla pohroma pro české akcionáře.

Vedení také uvnitř hutí zadržuje necelých čtyřicet miliard zisku, ze kterých odmítá vyplatit akcionářům dividendy. Podíl v ostravském ocelářském gigantu vlastnil i stát, začátkem srpna mu ale Lakshmi Mittal zaplatil první splátku za jeho jedenáctiprocentní podíl. Splácet bude do státní poklady po miliardě ročně.

Vedle toho pohleďme na Bártovice a Radvanice – městské čtvrti, jejichž znečištění je nejhorší v ČR i EU, srovnatelné s nejhoršími oblastmi v Číně. Veškeré limity jsou již v únoru překročeny. Vedle prachových částic, na které nabalují karcinogenní látky, je zde vysoce nadlimitní koncentrace benzo(a)pyrenu, který zvyšuje riziko rakoviny plic, bronchitid u dětí předškolního věku, nepříznivě ovlivňuje těhotenství, ale také třeba plodnost u mužů. Průměrná koncentraci této látky 18,9 nanogramů na metr krychlový (roční limit v ČR je 1ng). To je o osm nanogramů na metr krychlový více než v prvním kvartálu roku 2007 a o asi šest nanogramů více než v prvním kvartálu roku 2006.

Nevím, proč bychom měli takto nezodpovědného vlastníka podporovat. Ten se odvažuje žádat ještě pomoc od státu prý kvůli krizi. To, že se podnik potýká s výrazným propadem výroby, vyrábí se zhruba ze třetiny kapacity (cca 1 mil. tun oceli) a že od začátku roku musel odejít každý šestý zaměstnanec (dnes tedy cca 5 800 zam.) se už zachránit nedá. Pokud jde o ostatní zaměstnance, raději ihned začněme s novými pobídkami pro Ostravu na hight-tech výrobní kapacity, služby, vědu či výzkum. Pro Ostravsko není řešením těžký průmysl. Pokud jej skutečně potřebujeme, tak s jinými technologiemi, nebo v lokalitách, kde emise kovohutí nepovedou k překračování imisních limitů!  

Autor: Petr Petržílek | pátek 21.8.2009 14:26 | karma článku: 13,08 | přečteno: 1386x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

11.6.2010 v 12:01 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2488x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

V kontejneru vzplála stará elektrobaterie, patrně kvůli technické závadě

26. dubna 2024  12:45

Zřejmě závada na staré elektrobaterii způsobila páteční požár kontejneru na skladování...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik