Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ropná katastrofa v The Gulf of Mexico – konec fosilní ekonomiky?

P. Krugman se domnívá, že „pokud by měl únik ropy v Mexickém zálivu pokračovat po dlouhou dobu, bude to strašlivá hrozba pro celý svět. Al Gore zažije velký comeback a Američané se konečně probudí ze své lehkomyslnosti, pokud jde o naléhavost řešit problematiku životního prostředí, a to urychleně. Takže celé toto drama přináší i velkou naději.“

Zánik plošiny Deepwater Horizon je mnohem horší katastrofou, než o jakých psali prognostici, kteří se zabývají problematikou těžby přírodních zdrojů v hlubinách moří a oceánů. Tentokrát je katastrofou produkt lidské činnosti, která selhala, na rozdíl od výbuchu sopky na Islandu, kde ukázala své zuby příroda. Ropná skvrna zatím se může postupně rozšířit až k Floridě, či prostřednictvím Golfského proudu až k břehům Evropy. Zmíněná plošina představovala ve svém oboru špičkovou technologii. Firma British Petrol si ji pronajímala už od jejího uvedení do provozu v loděnicích Hyundai v roce 2001. Majitelem je firma s centrálou ve Švýcarsku Transocean Ltd. Deepwater Horizon nebyla připravována pro normální těžařskou práci, jejím úkolem bylo pouze připravovat vrty, které pak obsluhovala jiná zařízení. Na svém kontě má vytvoření nejhlubšího ropného vrtu v hloubce téměř 11 km. Vrt, ze kterého uniká ropa, má hloubku 5,5 km. Viníkem nehody nebyla ropa, ale zemní plyn, který ji na nalezištích obvykle doprovází. Z doposud neznámého důvodu se dostal do ropné soustavy a došlo k výbuchu. Z otevřeného vrtu se valí do moře statisíce hektolitrů ropy denně a práce na opravě zatím nepřinesly potřebné výsledky,  a to i přes dílčí úspěch s opakovaným „zazvonováním“.

Hněv komentátorů míří nejen na těžaře, ale také na současnou podobu lidské civilizace, která nemůže existovat bez obrovského konzumu ropy a produktů z ní, která žene těžaře ke stále nedostupnějším zdrojům. Za dva měsíce nestačily spojené síly BP a amerických státních i dobrovolných institucí zvládnou rostoucí skvrnu. BP vždy ujišťovala, že je schopna zvládnout jakoukoliv nehodu, o které navíc prohlašovala, že je krajně nepravděpodobná. Firma zdůrazňovala, že vrt je 77 km od pobřeží, takže dostatečně daleko od Lousiany. Jak vidět, vrt byl příliš blízko pevniny a i kdyby byl ještě dál, rostoucí skvrna by napáchala stejně obrovskou škodu, jejíž podoba je v nedohlednu. Pro Evropany může být zdánlivou útěchou, že se jedná o Ameriku, Mexiko, Karibik, ale pokud se únik včas nezastaví, pocítí to celý Atlantik. Navíc, kde je psáno, že k podobné katastrofě nemůže dojít poblíž evropského pobřeží, kde jsou podobné platformy? Co teprve, začne-li se těžit v roztávající Arktidě. Už narůstá hnutí, podobný typ těžby nepovolovat, v čele je Kalifornie, kde těžaři nyní "utřou hubu." Roste zájem o obnovitelné zdroje, ovšem nesmí jít o biopaliva, která znamenají větší pohromu než existující způsob produkce energie. Le Monde: "Únik ropy v Mexickém zálivu je pádnou připomínkou, že prostředí se samo o sebe nepostará, pokud se moderní technologie a průmysl nebudou pečlivě hlídat a regulovat, mohou až příliš snadno napáchat nepředstavitelné škody." Bílý dům je ovšem v obtížné situaci, neboť před pár měsíci ohlásil plán zpřístupnění velké části atlantického pobřeží ropnému průmyslu. Šokovalo to řadu jeho spojenců a nyní má potíž hovořit o morálce. Musí se přes to přenést. Teď jistě prolomení ekologických limitů Obamu velmi mrzí, byť k nim ještě fakticky nedošlo a už ani v dohledné době nedojde.

Katastrofa nabízí příležitost obnovit duch původního hnutí Dne Země. Pokud se to podaří, pak ze současné ekologické noční můry, vzejde něco dobrého. Ničení životního prostředí je nyní opět fotogenickou záležitostí. Náš Hrad zatím mlčí. Už se našli antienvironmentalisté, kteří naznačují, že plošinu vyhodili do vzduchu ekologové, aby zabránili další těžbě ropy u pobřeží. Ve skutečnosti hnutí přátel přírody chytá nyní druhý dech a to přesto, že na lidi doléhá strach z dalšího vývoje Velké recese z nezaměstnanosti. Pohádky o růstu HDP téměř nikoho nezajímají s výjimkou ekonomů, kteří se tím živí a politiků, kteří pomocí tohoto ukazatele přikrášlují realitu pomocí pohádek o HDP per capital. Šéf gigantu BP Anthony Hayward má zřejmě po kariéře, i když plošina není majetkem této firmy.

The Independent přinesl článek "Nejen BP dluží odpovědi", který ukazuje, že Amerika nese vinu za situaci v celém světě, pokud jde o těžbu v pobřežních vodách. Jestliže Brazílie usiluje o to, aby pomocí této aktivity významně posílila svůj celosvětový vliv, pak by si měla být vědoma, co by znamenalo pro její nejen turistiku, ale celkový způsob života, kdyby došlo k havárii, ke které došlo v The Gulf of Mexico. Americký boj s následky nejhorší ropné katastrofy v dějinách staví do popředí několik zásadních otázek. Proč na plošině Deepwater Horizon nebylo zařízení, které by umožnilo dálkové uzavření vrtu? Jak souvisí tato katastrofa s lobbingem BP, jenž se týká zavádění tvrdších bezpečnostních pravidel pro pobřežní těžbu?

BP musí dát v obou případech přesvědčivé odpovědi, nechce-li se svým podnikáním skončit. Firma měla ve Washingtomu mizernou pověst už před současným neštěstím. Při výbuchu její rafinerie v Texasu v roce 1995 zahynulo 15 lidí, v roce 2006 způsobila úniky z ropovodu vážné problémy na Aljašce. Ropní giganti mají v Obamovi určitě menšího zastánce než tomu bylo za Bushe, ale stejně je to málo. Bílý dům již zastavil všechny projekty pobřežní těžby, dokud zařízení nebudou vybavena bezpečnostními zárukami. Nejen Američany zajímá, proč takové záruky neměla mít už Deepwater Horizon, když operovala pár km od environmentálně tak citlivého území, jako je delta Mississippi? A taky musejí odpovědět politici, a nejen v Americe. Únik bude časem zastaven, ale kdy to bude? Uteče však tolik ropy, abychom se zamysleli nad svou závislostí na fosiliích, jež nutí lidstvo těžit způsobem, který ohrožuje životy stamilionů lidí? Když se moře změní v ropnou kaluž, co zůstane? BP tvrdí, že chce vše vyčistit, ale je jasné, že to nepůjde. Stačí se podívat na následky havárie na Aljašce v roce 1989. Ať se každý probere ze snu. 21 let po ztroskotání tankeru Exxon Valdez ropou je nasáklá půda do velké hloubky. Někteří mořští živočichové, podobně jako mnoho rodin se z pohromy nikdy nevzpamatovali. Lidé tam dodnes zažívají všechny druhy stresu, prudce vzrostl alkoholismus a sebevražednost, násilí v rodinách, bankroty. Na Aljašce ropa znečistila velmi silně 400 km, nemálo přes 2000 km pobřeží. Drama, které se začalo odehrávat v Mexickém zálivu, už nyní je horší, než byla havárie u Aljašky. Die Welt cituje výrok známého ekologa z Aljašky, kterým je Stan Jones: "Na Aljašce firma Exxon slibovala, že to vyčistí. Jenže ropný průmysl toho není nikde schopný."

Oči všech lidí na naší planetě, kteří jsou schopni vidět dál než na špičku svého nosu a na tloušťku své peněženky, se nyní otáčí směrem k bohaté Americe. V jiných částech světa probíhají ovšem v tichosti jiné velké tragédie, např. v Africe. Za příklad může posloužit Nigerie Royal Dutch Shell PLC. Tam nejde o přírodní katastrofu, nebo selhání technologie, i když i k tomu někdy dochází. Hlavní příčinou jsou akce armád. Operují tam také firmy Eni SpA a Total SA, jakož i "domácí" Nigerian National Petroleum Corp. V Nigerii se právě ujal funkce nový prezident a je vyslovována naděje, že bude úspěšnější než jeho předchůdce. Ovšem povstalci se rodí též díky tomu, že v zemích je stále spousta lidí, kteří jsou polohladoví, zatímco jejich politikové bohatnou. V Čechách by takovou tragédií bylo prolomení ekologických limitů těžby hnědého uhlí na lomu ČSA, kterému by padly za oběť Černice a Horní Jiřetín, později možná i část Litvínova.

Bude událost v Mexickém zálivu předznamenávat konec fosilní ekonomiky? Nevím, ale velmi si to přeji.                      

Autor: Petr Petržílek | pátek 11.6.2010 12:01 | karma článku: 11,67 | přečteno: 2488x
  • Další články autora

Petr Petržílek

A klima prioritou vlády rozhodně nebude ...

Nemusíme žít a čekat celá tisíciletí. Během několika málo let nás opět nenadále zaskočila v pořadí třetí tisíciletá povodeň kromě každoročních staletých povodniček. Místo pod Beskydy nebo ve středních Čechách tentokrát pod Jizerkami na Frýdlantsku. Město Frýdlant zaplavila říčka Smědá, někde až do výše 3,5 m, stejně tak Nisa Lužická v Hrádku n. Nisou a v Chrastavě. Vysokou vodu má i Jizera. Rozvodnila se říčka Kamenice pod Lužickými horami. Voda se nevyhnula Chřibské ani Jetřichovicím. Zatopené je Hřensko. Staleté záplavy hlásili na Ploučnici v Kunraticích, v Mimoni a na Ploužnici v Ralsku. Protrhnul se leknínový Holanský rybník u České Lípy.

9.8.2010 v 8:27 | Karma: 6,49 | Přečteno: 1944x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Perspektiva využívání obnovitelných zdrojů v ČR

V České republice máme velmi kvalitní zákon o podpoře výroby zelené elektřiny a naopak chybí zákon o podpoře úspor a tepla z obnovitelných zdrojů (OZE). Potenciál výroby primární energie z obnovitelných zdrojů (k roku 2050) je největší při využití biomasy (280 PJ) a geotermální energie (220 PJ), přičemž využívání energie Země může na rozdíl od biomasy v druhé polovině tohoto století vzrůst ještě na dvojnásobek předpokládaného stavu roku 2050. Zatímco pro využívání energie vody a větru nejsou přírodní podmínky v ČR příliš příznivé, ostatní obnovitelné zdroje by mohly v budoucnu nahradit veškeré fosilní zdroje pro výrobu elektřiny a tepla. V kratší perspektivě je ale nutné při výrobě elektřiny počítat ještě s jádrem a při výrobě tepla se zemním plynem.

24.5.2010 v 10:05 | Karma: 6,94 | Přečteno: 2387x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Štěstí a HDP

Novým nevídaným jevem je, že nastartování ekonomiky a růst HDP neváže tvorbu nových pracovních míst. Příkladem může být USA. To, že Ameriku postihuje nezaměstnanost více než jiné státy, členy OECD, ačkoliv její pokles – jakkoli nespolehlivého ukazatele – HDP je menší než jinde na Západě. Jinak řečeno, poprvé je během recese vývoj HDP v nesouladu se změnami týkajícími se lidí bez práce, případně polozaměstnaných či pracujících chudých. Occunův zákon a ostatní ekonomické teorie selhávají.

19.5.2010 v 16:07 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1920x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Povodně - takhle se nic nezmění

Ukazuje se, že samotná technická opatření, jako je zpevňování koryt (2009 Bečva – dokonce v tvaru lichoběžníku), či budování nádrží a poldrů, sami o sobě větším škodám v důsledku povodní nezabrání. Tato opatření je nezbytné kombinovat se zvyšováním retenční schopnosti krajiny. Jedná se především o meandrující koryta, obnovu lužních lesů, využití nivních luk k rozlivu, hrazení lesních bystřin, zvyšování hydrologické stability lesů zákazem holosečné těžby a lepší věkovou a druhovou diverzifikací, rozčleňování zemědělské krajiny mezemi, hájky a remízky. Taktéž pomůže obnova a budování malých a drobných vodních nádrží, resp. rybníků. Dešťové vody v urbanizované krajině musíme přestat kanalizací odvádět do koryt, ale nechat je vsáknout do půdy. Způsobů, jak to zajistit je řada, jen jednejme! Vláda musí napříč rezorty připravit plán financování těchto opatření a Podniky povodí musí upustit od plánování megalomanských přehrad a průplavu Dunaj-Odra-Labe a začít plánovat opatření v souladu s přírodou.

18.5.2010 v 13:26 | Karma: 6,05 | Přečteno: 1834x | Diskuse| Politika

Petr Petržílek

Do roka a do dne, hyn se ukáže ….

Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.

10.5.2010 v 11:30 | Karma: 8,10 | Přečteno: 2010x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah hodil tělo ubodaného muže do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024,  aktualizováno  12:44

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Prokletím očkování možná je, že chrání proti smrtelným chorobám, míní Válek

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  12:42

Přímý přenos V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. Jednou z cest, jak se proti nemoci chránit, je...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  12:41

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1247x
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.

Seznam rubrik