Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do roka a do dne, hyn se ukáže ….

10. 05. 2010 11:30:37
Martin Hekrdla, ačkoliv si jeho komentářů jindy nesmírně vážím, tentokrát přestřelil, když mou kritiku Martina Bursíka spojil s lobbingem nadnárodních energetických společností ve svém článku „Ne poprvé, ne naposledy“ (Právo, 4.5.2010). Nikdy jsem netvrdil, že problém globálního oteplování je přehnaný. Vždy jsem tvrdil pravý opak. Myslím si, že neúspěch postkodaňských jednání může mít pro lidstvo fatální důsledky. A i když některé chybné zprávy, zejména o tání himálajských ledovců, podlamují úsilí po dosažení globální dohody, nemohou být důvodem pro ignoranci významu klimatických změn pro budoucnost Země. Pochybovači, jakým je i náš prezident, mají pravdu v tom, že je v této otázce řada nejistot, ale mýlí se, když prohlašují, že právě ony jsou důvodem pro nečinnost. Do roka a do dne bychom měli vědět, zda v mezinárodním společenství nakonec převládne konsenzus a sebezáchovný pud.

Kdo, dle mého názoru, ale škodí v ČR více než tyto pochybovači, jsou zelení demagogové, ke kterým řadím i Martina Bursíka. V Hekrdlou zmíněné stati „Už dost bylo Zelené demagogie“ jsem varoval před politikou boje proti všemu, proti jádru, proti modernizaci elektrárny Prunéřov II, proti prolomení limitů těžby na všech dolech v Severních Čechách atd.. Uvedl jsem na příkladech blackoutů v New Yorku, Německu, nebo v Moskvě, že naše zhýčkaná euroatlantická civilizace není na nedostatek energie připravena. Reálně totiž hrozí chaos, rabování, násilnosti a porušování práva obecně. Je to slabina naší společnosti, ale je to fakt. Zajištění energetické bezpečnosti naší civilizace musí být předmětem politiky a politického rozhodování. Proto vedle úspor a obnovitelných zdrojů je nutné stavět nové zdroje, zejména paroplynové a jaderné, a modernizovat některé uhelné elektrárny. Pro zajištění dostatku energie pro teplárenství je třeba prolomit limity těžby na lomu Bílina a rekonstruovat rozvody a přejít na obnovitelné zdroje a zemní plyn.

Nejhorší je nečinnost. Například, v teplárenství nejistota ve státní energetické a surovinové koncepci znamená, že se už 20 let prakticky neinvestovalo do modernizace centrálních zdrojů zásobování teplem. Cena tepla stoupá stejně, jako stoupají tepelné ztráty a stoupá cena uhlí podněcovaná spekulanty. Rád bych, aby si čtenáři i Martin Hekrdla uvědomili, že si nemyslím, že je nutné prolomit limity těžby uhlí v lomu ČSA a zbourat Horní Jiřetín a Černice. Myslím si ale, že je nutné o tom co nejdříve rozhodnout, právě proto, aby se konečně začalo v teplárenství investovat. Jestli mi někdo vyčítá, že jsem nedokázal svůj názor o zákazu prolomení limitů na lomu ČSA v sociální demokracii plně prosadit, možná neví, jak to ve velké politické straně chodí. ČSSD je stranou, kde se názory vytváří demokraticky a je přirozené, že se zde protínají různé programové názory. Konsenzus, a to považuji za své velké vítězství, panuje v tom, že o prolomení limitů na tomto lomu si rozhodnou lidé Ústeckého kraje sami v referendu. Protože příslušný zákon i přes odpor pravice a prezidenta jsme prosadili, vím, že se blíží konec nejistoty. Ekologie se musí dělat s citem a rozumem. I referendum by mělo být vyhlášeno do roka a do dne.

Mimochodem, Právo mi tuto reakci odmítlo zveřejnit, Bůh ví proč?

Autor: Petr Petržílek | pondělí 10.5.2010 11:30 | karma článku: 6.37 | přečteno: 2006x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Cvalín

Čeští vojáci nesmí být nadále pěšáci plánů NATO

Poslanecká sněmovna schválila vyslání českých vojáků do Pobaltí. Jde o posilování obrany východního křídla NATO kvůli aktivitám Ruska. V Litvě budou čeští vojáci spadat pod německé velení a v Lotyšsku pod kanadské vedení.

21.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 169 | Diskuse

Jan Dvořák

U nás je máslo levné, ani ne za 60 Kč - tak proč se pachtit za ještě levnějším v akci?

Reklama je mocná čarodějka.Tím spíš, když na rozdíl od snění o Česku, blouznění o třetí síle v politice nebo víře v to, že oranžová trojice dovede partaj k totálnímu vítězství, přichází s přízemní hlasitou nabídkou levné potraviny

21.7.2017 v 18:59 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 206 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Váleční zločinci v Hlavní vojenské radě Rudé armády

Stan hlavní vojenské rady/STAVKA, která svoji bezohlednou taktikou vedení války měla na svědomí milióny zbytečně padlých SU vojáků, byl ustaven tajným Stalinovým dekretem ze dne 23.6.41.

21.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 691 | Diskuse

Ivan Bednář

Hnutí ANO a lišky

Ve starém vtipu hřímá z tribuny Adolf Hitler: „Kdo může za všechno na světě?“ Opodál stojící Roubíček špitne: „Cyklisti.“ Překvapený Hitler se ptá: „Proč cyklisti?“ „A proč Židi,“ opáčí Roubíček.

21.7.2017 v 13:57 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 494 | Diskuse

Radek Ketzl

ČR: Opět druhý svět - Social Watch

Minulý týden jsem psal o ušlechtilé aktivitě neziskovky Člověk v tísni. Dnes jsem otevřel zprávy, a co nevidím - další osvětová analýza byla stvořena.

21.7.2017 v 13:18 | Karma článku: 23.93 | Přečteno: 536 | Diskuse
Počet článků 205 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1245
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.