Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

160. výročí TGM

8. 03. 2010 15:30:35
oslavili jsme další jubileum. Vzpomínáme na velkého muže českých dějin, člověka vzdělaného, niterně spojeného s duší národa, se smyslem pro vnitřní opravdovost a čestné jednání, pro právo rovné pro všechny bez ohledu na rasu, národnost, pohlaví nebo sociální postavení. Proto jeho představa demokracie byla spjata s ohledy sociálními a humanitními. Tyto ideály dal do vínku znovuzrozenému česko slovenskému státu. První kroky nového státu předznamenávají jeho další směřování. A byly to velké sociální reformy, které určovaly vnitřní směřování státu. Ve 30. letech nástupu totalitních režimů na všech světových stranách se Masarykovo Československo stalo ostrovem demokracie sociální a humanitní v moři bezpráví. Jeho demokratičtí západní spojenci ho v pudu sebezáchovy předhodili jako úplatek žlutohnědé bestii. Bohužel. Následovala mnohá desetiletí abonovaná mocí zla.

Ale ze stavu současných věcí veřejných mám nepříjemný pocit v žaludku. Tak jako jsou popírači holokaustu, popírači kůrovcové kalamity jsou popírači solidarity a humanity ve společnosti. Tyto vůdčí typy žijí dogmatem jakési zvrhlé očisty. Když kdosi místo věcné argumentace žádá "udejte jména! Jména! Jména!", oživuje v tomto národu těžké trauma z vánoc 1944. Také oni si vynucovali jména! Tenkrát národ ještě nějak víc držel při sobě. Těžká zranění se podařilo ve 45. roce zahojit. Triumfální cestou vlakem po republice se vrátil Masarykův spolupracovník a představitel jeho demokratického odkazu Dr. Edvard Beneš. Národ věřil v prezidentovu demokratickou ideu státu československého.

Brzy se prostí lidé přesvědčili o opaku. Síly zla ideu státu demokratického, sociálního a humanitního pošlapali. Za pouhé 3 roky poté tyto typy lidí znovu usilovali z národa vymýtit Masarykův odkaz. Lidé téhož zlého charakteru, kteří určovali běh věcí za války, se opět zmocnili vlády a opět žádali jména, majetek a životy. Tentokrát to běsnění sil zla už ducha národa zlomilo. Máme z toho národní trauma. Tím spíš, že poslední záchvěvy o návrat demokracie sociální a humanitní rozjezdily pásy tanků v šedesátém osmém a později osmdesátém devátém přehlušil podvodný cinkot klíčů.

Skutečné moci se opět chopili neřádi, kteří demagogií slov, že stát je na dně, zhasli právo, aby rozkradli na 800 miliard tenkrát ještě nedevalvovaných Kčs, včetně 40 miliard přebytků z Úřadu důchodového zabezpečení. Politická totalita se přecinkala, přetransformovala na totalitní svobodu bez právního státu. Za spáchaná násilí nebyl nikdo nikdy potrestán, naopak totální amnestie pro profesionální zločince se stala erbem nového zřízení pod falešným heslem, že pravda a láska zvítězily. Jestli za všechny zločince a zločiny spáchané v minulosti po 20 letech od Velké Sametové strčili do vězení 90tiletou jakkoliv vinou stařenu, je to cynický výsměch spravedlnosti. Kam zmizely ty tisíce nařizovatelů a vykonavatelů totalitní zvůle? Občas se vynoří někdo z nich na nějakém významném postu. Protože nebylo nikoho, kdo by je odhalil, usvědčil a nahradil?

Takovou tedy máme tu svobodu. Každý si může dělat, co chce. Pochopitelně ti nejsilnější a bez jakýchkoliv morálních zábran jsou ti nejsvobodnější, nejbohatší a tudíž nedotknutelní. Vlastnictví je nedotknutelné, je svaté, ať už ho vlastník získal jakýmkoliv způsobem. Sem patří mimo jiné vytunelování národního majetku, zašmelení státního bytového fondu, demontáž čs. námořní flotily, i současný pokus o skrytou privatizaci státních lesů, zeleného pokladu národa.

Bylo, nebylo, kdysi Ježíš vyhnal nepoctivce z chrámu; dnešní chrám je nepoctivci prolezlý. Jejich chapadla pronikají všude. Právo, spravedlnost, zdraví, láska a soucit se staly

hrubým byznysem. Máš na to? Nemáš? Tak to máš smůlu. Národní hospodářství je v krizi, ekologii se už opět nedýchá nejlépe. Nejhorší ze všeho je hluboká celonárodní krize morální. Nikdo se už ani nepodiví nad tím, jak je možné, že poslanci odhlasují Kuberovi zákon, že si od nynějška nikdo nebude zametat před vlastním prahem. Proč by? Ta staromódní zásada už je dnes „out of fashion“. Jen ať si ti slabí zlámou vaz. Ušetří se tak Kalouskovi či Janatovi mandatorní výdaje. A o tom to je. Jak zní modré poselství? „Nepotřebujeme důchodce, kteří všechnu svojí celoživotní práci věnovali společnosti, aby se měla na čem dál rozvíjet, zrovna tak nepotřebujeme nemocné a invalidy nebo chudé a také nebudeme zajišťovat maminky s jejich robátky. Víte vůbec, na kolik přijde potom stát jejich vzdělávání? To všechno je fůra peněz, které vláda může vhodit do nenasytné černé díry pro developery, top manažery bank a velkopodniků, spekulanty, makléře a mafiány, pro jejich nehorázné odměny a nenávratné investice“. Tak se lidem práce zdá, jako by o to šlo v první řadě.

Tak promiňte mi, ač nepamětníkovi, ten výlet do minulosti. Žijeme z jejího popela. Některým to ani nepřipadne na mysl. Jak by také mohlo? Můžeš klidně spát, drahý prezidente osvoboditeli, tatíčku Masaryku?

Autor: Petr Petržílek | pondělí 8.3.2010 15:30 | karma článku: 7.01 | přečteno: 1893x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zvýšení penzí, záruka volebního úspěchu

Ministryně Marksová nespoléhá na služby externích agentur a klíčové průzkumy provádí úřad vlastními silami. Někdy tak činí v utajení i samotná ministryně. Tak tomu bylo i dnes.

19.9.2017 v 22:56 | Karma článku: 6.61 | Přečteno: 146 | Diskuse

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 4.55 | Přečteno: 316 | Diskuse

Jiří Fábik

Platí u nás Úmluva o právech dítěte?

kdo je zájmovou skupinou pro naše politiky? Exekutoři, insolvenční správci či naše děti. Proč nenechat naše matky bez peněz. Jak řekl jeden náš politik . Ať si najdou chlapa. Jak jednoduché řešení.

19.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 5.14 | Přečteno: 216 | Diskuse

Jiřina Holotová

Soud přednesl správné argumenty v odvolacím řízení kauzy "hidžáb ve škole"

"V sekulárním Česku je nutno chránit právo být bez vyznání stejně, jako právo náboženství vyznávat." Tato argumentace zazněla z úst předsedy senátu. Odvolací soud tak potvrdil lednový verdikt první instance o zamítnutí žaloby.

19.9.2017 v 18:05 | Karma článku: 35.72 | Přečteno: 959 | Diskuse

Jan Ziegler

Okamurovský populismus, to jsou tzv. novomanželské půjčky

Rodiny by podle plánů Strany přímé demokracie Tomia Okamura měly dostávat 300 tisíc korun novomanželské bezúročné půjčky. Při narození třetího dítěte by je už nemusely vracet. To je zločinné mrhání peněz..

19.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 571 | Diskuse
Počet článků 205 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1245
Jsem právník a ekonom. Před volbami jsem pracoval ve funkci náměstka ministra životního prostředí a později jako ředitel poradců předsedy vlády. Přednáším též na Vysoké škole finanční a správní právo a ekonomiku udržitelného rozvoje. T.č. veřejně vystupuji v roli stínového ministra životního prostředí za ČSSD. Sociálním demokratem jsem od počátku roku 1990, kdy jsem stranu pomáhal obnovit. Jsem ženatý a mám dvě děti. Bližší informace též na www.petrzilek.cz nebo www.cssd.cz.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.